Правилник за вътрешния ред

ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД В ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ
Приет с решение на Общо събрание на Етажната собственост на 18/03/2018 г.

Раздел I
Общи положения
Чл. 1. Този правилник урежда отношенията между собствениците на самостоятелни обекти в сградата в режим на етажна собственост, намираща се в град София, ж.к. „Манастирски ливади“, улица „Тодор Джебаров“, блок 135, по повод установяването, поддържането и контрола по спазването на вътрешен ред в сградата, поддържането на общите части на сградата и предвиденото по проект техническо оборудване към нея.
Чл. 2. Собствениците, ползвателите, обитателите на самостоятелни обекти в сградата и членовете на техните домакинства, както и посетителите са длъжни стриктно да спазват разпоредбите на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и на този правилник при упражняване на правата и изпълнението на своите задължения.
Чл. 3. Изпълнението на актовете на органите на етажната собственост, включително тяхното обжалване, се осъществява по реда, предвиден в ЗУЕС.

Раздел II
Управление на етажната собственост
Чл. 4. Органи на етажната собственост са:
1. Общо събрание;
2. Управителен съвет (управител);
3. Председател на Управителния съвет.
Чл. 5. (1) Правомощията на Общото събрание на етажната собственост са определени в чл. 11, ал. 1 от ЗУЕС.
(2) Общото събрание не може да откаже приемане на решение за извършване на разходи, които са необходими за поддържането или за възстановяването на общите части на сградата.
(3) Приетите решения на общото събрание обвързват и нови собственици, ползватели и обитатели на самостоятелни обекти в етажната собственост.
Чл. 6. Решенията на общото събрание се вземат по реда на чл. 17 от ЗУЕС.
Чл. 7. Общо събрание на етажната собственост се провежда най-малко един път годишно.
Чл. 8. (1) Общото събрание се свиква от:
а) Управителния съвет (управителя);
б) по писмено искане на собственици, които имат най-малко 10 на сто идеални части от общите части на сградата, представени в сдружението;
в) всеки собственик, член на сдружението, в неотложни случаи или когато е изминала повече от една година от последното проведено общо събрание.
(2) Всички въпроси относно реда за свикване, представителството, кворума и провеждането на Общото събрание на етажната собственост се уреждат съгласно съответните разпоредби на ЗУЕС.
Чл. 9. (1) Изпълнителен орган на етажната собственост е Управителният съвет (управителят).
(2) Управителният съвет се състои от нечетен брой членове, определен с решение на Общото събрание, но не по-малко от трима.
(3) Управителният съвет (управителят) се избира за срок от една година.
(3) Членовете на Управителния съвет избират от състава си председател.
Чл. 10. (1) Правомощията на Управителния съвет са определени в чл. 23, ал. 1 от ЗУЕС.
(2) Общото събрание може да делегира и други правомощия на Управителния съвет (управителя), с изключение на тези, които са от неговата изрична компетентност.
(3) Управителният съвет (управителят) се отчита с писмен доклад пред общото събрание веднъж годишно, както и в края на мандата си. Докладът и протоколите за заседанията на Управителния съвет се оповестяват по реда на чл. 16, ал. 7 от ЗУЕС.
Чл. 11. (1) Председателят на Управителния съвет представлява собствениците и ползвателите при извършване на всички действия, които са във връзка с обикновеното управление на етажната собственост.
(2) За действия по учредяване на право на ползване, строеж, надстрояване, пристрояване или промяна на предназначението на общи части председателят представлява собствениците, ако бъде упълномощен от общото събрание.
(3) Председателят на Управителния съвет представлява пред съда собствениците в етажната собственост по исковете, предявени срещу тях във връзка с общите части, и по исковете, предявени срещу собственик, ползвател или обитател, който не изпълнява решение на общото събрание или задълженията си по този правилник. По искове срещу трети лица, във връзка с общите части, председателят на Управителния съвет представлява собствениците, ако бъде упълномощен от общото събрание.
Чл. 12. Управителният съвет провежда заседание най-малко веднъж на три месеца и приема решения с обикновено мнозинство, ако присъстват две трети от неговите членове. За заседанията се съставя протокол, който се подписва от присъствалите членове.
Чл. 13. При избор на нов Управителен съвет съхраняваните документи, както и наличните парични средства, данни за банкови сметки и банкови карти се предават с протокол, който се подписва от членовете на предишния Управителен съвет (управител), от членовете на новоизбрания Управителен съвет (управител) и от касиера.
Чл. 14. По решение на общото събрание на членовете на Управителния съвет (управителя) и на касиера може да се заплаща възнаграждение.
Чл. 15. Всеки от собствениците има право на информация за работата на органите на етажната собственост. Достъп до протоколите и докладите на органите на етажната собственост се предоставя на всеки от собствениците при поискване.
Чл. 16. (1) За усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или използване на собствени средства с цел ремонт и обновяване на сгради в режим на етажна собственост собствениците могат да учредят сдружение. Сдружението е юридическо лице, създадено по реда на ЗУЕС.
(2) Сдружението може да извършва и други дейности, свързани с управлението на общите части на етажната собственост, включително да усвоява средства от други източници на финансиране, извън тези по ал. 1.
(3) За създаване на сдружението се свиква учредително събрание на собствениците на самостоятелни обекти в сградата в режим на етажна собственост. Сдружението се създава от собственици, представляващи не по-малко от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

Раздел III
Установяване и спазване на вътрешния ред в сградата
Чл. 17. (1) Собствениците са длъжни да не пречат на другите собственици, ползватели и обитатели да използват общите части на сградата.
(2) Собствениците са длъжни да не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата.
(3) Собствениците са длъжни да не завземат общи части на сградата.
(4) Собствениците са длъжни да не извършват ремонтни дейности в своя самостоятелен обект или част от него, които да водят до влошаване на проектните показатели на характеристиките на строителни продукти, променени/заменени и/или първоначално вложени, както и/или дейности, с които да изменят помещения, пространства или части от тях, предназначени за общо ползване, да не нарушават архитектурния вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата.
Чл. 18. (1) Лицата по чл. 2 са длъжни да използват техническото оборудване в сградата, като асансьори, абонатна станция, газова инсталация, електрическа инсталация и други, както и прилежащата към етажната собственост площ в съответствие с изискванията на този правилник и специалните указания и инструкции за тяхната експлоатация и стопанисване.
(2) При констатиране на аварии, повреди и/или разрушаване на инсталирано техническо съоръжение, на части от сградата и/или на прилежащата площ незабавно следва да се уведомява Председателя или друг член на Управителния съвет с цел ограничаване на щетите и своевременно възстановяване на повредите.
(3) По начина, описан в предходната алинея, се действа и при констатиране на щетите в отделен самостоятелен обект с цел изясняване на причините за тяхното настъпване, предприемане на действия по тяхното отстраняване и предотвратяване на повторна повреда, доколкото това е възможно.
Чл. 19. Собствениците са длъжни да осигуряват достъп в своя самостоятелен обект или в част от него за извършване на необходимите проучвателни, проектни, измервателни, строителни и монтажни работи, свързани с поддържане, ремонт, реконструкция, преустройство, основен ремонт или основно обновяване на общи части или на други помещения и за проверка на състоянието на инсталациите и на конструктивните елементи от сградата.
Чл. 20. Собствениците са длъжни да обезщетят вредите, причинени на други обекти в сградата, когато те са резултат от отстраняване на повреди в своя самостоятелен обект или част от него.
Чл. 21. Лицата по чл. 2 са длъжни да не накърняват добрите нрави и да спазват санитарните и хигиенни норми.
Чл. 22. Лицата по чл. 2 са длъжни да не допускат замърсяване на общите части, на местата за общо ползване и на прилежащия терен около сградата. Ако определени дейности в тези пространства са предизвикали замърсяване, отпадъците трябва да се отстранят веднага след приключване на дейността.
Чл. 23. Лицата по чл. 2 са длъжни да не допускат малолетни и непълнолетни членове на техните семейства или временно пребиваващи в жилищата им лица да извършват действия, които нарушават установените правила за вътрешния ред или водят до нанасяне на повреди в общите части на сградата.
Чл. 24. (1) С оглед спазване на установения с този правилник ред постоянните обитатели на етажната собственост носят отговорност за поведението на посетителите.
(2) При повреждане на общи части, на прилежаща площ или на техническо оборудване от посетителите носят солидарна имуществена отговорност с постоянните обитатели.
Чл. 25. (1) Собствениците, ползвателите, обитателите, както и членовете на техните домакинства са длъжни да изпълняват решенията на органите на управление на етажната собственост.
(2) Собствениците са длъжни да заплащат разходите за ремонт, реконструкция, преустройство, основен ремонт и основно обновяване на общите части на сградата, подмяна на общи инсталации или оборудване и вноските, определени за фонд "Ремонт и обновяване", съразмерно с притежаваните идеални части.
(3) Собствениците са длъжни да заплащат разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата.
Чл. 26. Председателят на Управителния съвет е длъжен да осигурява денонощното заключване на входните врати, както и монтирането на домофонни уредби или звънци в сградата.
Чл. 27. Управителният съвет (управителят) е длъжен да създаде организация за незабавно отстраняване на снега по тротоарите, гаражните рампи и прилежащите площи към сградата, както и за премахване на ледените висулки и на натрупалия се сняг, които затрудняват движението на пешеходците. За тази цел се съставя график за почистване на снега от обитателите на сградата или се определя трето лице, което срещу заплащане извършва горепосочените дейности.
Чл. 28. Собствениците/ползвателите/обитателите са длъжни да спазват стриктно задълженията си в изпълнение на създадената по чл. 26 организация съгласно уточнения график, освен ако не е ангажирано трето лице за изпълнение на тези задължения.
Чл. 29. Председателят на Управителния съвет (управителят) или упълномощено от него лице е длъжен да състави и води редовно книгата на етажната собственост съгласно чл. 7 ЗУЕС.
Чл. 30. (1) Собствениците на самостоятелни обекти в сградата са длъжни да осигуряват вписването на всички ползватели/обитатели в техните обекти в книгата на етажната собственост в 15-дневен срок от началната дата на обитаването.
Чл. 31. (1) При отдаване на самостоятелен обект от сградата под наем, наемодателят е длъжен да предостави екземпляр от настоящия Правилник за вътрешния ред в етажната собственост на наемателя.
(2) В случай, че с договора за наем е уговорено наемателят да заплаща разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата, при дължими три месечни такси се провежда среща между наемателя, Председателя на Управителния съвет и касиера на етажната собственост. За датата и часа на срещата Председателят на Управителния съвет уведомява собственика на самостоятелния обект и при изявено от негова страна желание, той също присъства на тази среща. На срещата се указва срок за плащане на дължимите суми, който не може да е по-дълъг от 5 работни дни. В случай, че лицето не изплати дължимите суми за месечни такси в указания срок, датата на проведената среща се счита за начало на едномесечно писмено предизвестие за освобождаване на ползвания самостоятелен обект по договора за наем.
(3) При системни нарушения на правилата, разписани в Правилника за вътрешния ред в етажната собственост на сградата, по инициатива на Председателя на Управителния съвет се провежда среща между наемателя и членовете на Управителния съвет. За срещата предварително се уведомява собственикът на самостоятелния обект. На срещата се обяснява на лицето как да съобрази ползването на наемния обект в съответствие с настоящия Правилник за вътрешния ред на етажната собственост на сградата, като със съгласието на наемодателя, на наемателя се връчва писмено предизвестие за незабавно освобождаване на ползвания самостоятелен обект, което да се счита задействано от датата на първото нарушение на правилата от Правилника за вътрешния ред в етажната собственост на сградата, извършено след датата на срещата.
Чл. 32. Забраняват се викането, свиренето, пеенето и шумният говор, използването на озвучителни системи, шумни увеселения, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на останалите обитатели.
Чл. 33. Свиренето на музикални инструменти и пеенето за обучение, репетиране, преподаване и музициране може да става само от 08:00 – 14:00 и от 16:00 – 22:00 часа през дните, обявени за работни, а през почивни дни и национални празници – от 09:00 – 14:00 и от 16:00 – 21:00 часа.
Чл. 34. За задоволяване на битови потребности, ремонтни работи могат да се извършват само от 8:00 до 14:00 часа и от 16:00 до 20:00 часа в дните, обявени за работни. Собствениците/ползвателите на самостоятелния обект, в който ще се извършват ремонти работи са длъжни 24 часа преди началото на ремонта да поставят уведомление на видно място, в което се посочват часовете, в които ще се извършва ремонтната дейност.
Чл. 35. При извършване на ремонтни работи в някой от самостоятелните обекти, които налагат временно спиране на водоснабдяването/електроснабдяването на други самостоятелни обекти, съответните собственици са длъжни да поставят уведомление на видно място, в което се посочва времето, през което водоснабдяването/електроснабдяването ще бъде спряно. Уведомлението се поставя не по-късно от 24 часа преди спирането на водоснабдяването/електроснабдяването.        
Чл. 36. В почивни дни и национални празници са разрешени единствено неотложни ремонтни работи, за започването на които е необходимо предварително да се уведоми Председателя на Управителния съвет. В случай, че Председателят на Управителния съвет не може да бъде открит в сградата, се уведомява някой от другите членове на Управителния съвет.
Чл. 37. Забранено е складирането на вещи, поставени над нивото на парапета на балконите на лицевата страна на сградата.
Чл. 38. Забранява се използването на конструкции за простиране на дрехи от балконите и прозорците на лицевата страна на сградата.
Чл. 39. (1) Изтупването на килими, покривки, дрехи и спално бельо се извършва само на определените за тази цел места.
(2) Когато няма определено място за тупане, то не може да става от балконите и прозорците на сградата.
Чл. 40. Забранява са поставянето на недобре закрепени предмети на балконите и прозорците, застрашаващи сигурността и създаващи опасност за живота и здравето на гражданите.
Чл. 41. Не се разрешава изливането на вода и изхвърлянето на отпадъци, както и директното отвеждане на дим и газове през прозорците, балконите и стълбищата на сградата.
Чл. 42. (1) Забранява се изхвърлянето в канализацията на вещи, строителни материали, отпадъци, течни опасни вещества, моторни масла и други нефтопродукти и др.
(2) При установяване на причинителя на запушването или повреждането на канализацията разноските за нейното възстановяване са изцяло за негова сметка.
Чл. 43. Забранява се поставянето на лични вещи, строителни материали, леснозапалими опасни вещества и материали, отпадъци и други предмети на стълбищните площадки, стълбите, мазета, гаражи и други места за общо ползване.
(2) На стълбищните площадки могат да се оставят бебешки колички за времето, през което са необходими на съответното домакинство.
(3) Лични вещи могат да се съхраняват в обособените за газови котли, електрически котли и водомери помещения, ако са спазени следните изисквания: вещите са собственост на собствениците/ползвателите на жилищата, чиито водомери се намират в съответното помещение; вещите не създават затруднения с големината и вида си при отчитане на водомерите; вещите не представляват запалителни или избухливи предмети; вещите не пречат за ползването и обслужването на котлите.
Чл. 44. (1) Забранява се достъпът до обособените за газови котли, електрически котли и водомери помещения от лица, различни от собствениците/ползвателите на жилища, чиито водомери и котли се намират в съответното помещение, Председателя на Управителния съвет и лицата, отчитащи показателите на водомерите и газомерите.
(2) Забранява се инсталирането на телекомуникационно оборудване и окабеляване в  обособените за газови котли, електрически котли и водомери помещения.
Чл. 45. (1) Забранява се тютюнопушенето в асансьора, стълбището, стълбищни и етажни площадки, гаражи и други затворени общи части на сградата.
(2) Забранява се тютюнопушенето на местата, обособени като детски площадки във вътрешния двор на сградата.

Раздел ІV
Установяване и спазване на вътрешния ред в прилежащите общи части на сградата
Чл. 46.  (1) Председателят на Управителния съвет или упълномощено от него лице е длъжен да състави и води редовно списък на собствениците/ползвателите на гаражи и паркоместа от подземната прилежаща част към сградата.
(2) Собствениците/ползвателите на гаражи и паркоместа от подземната прилежаща към сградата част са длъжни в срок до 3 работни дни да информират Председателя на Управителния съвет на сградата за всяка промяна в обстоятелствата, относно ползването на съответния самостоятелен обект.
Чл. 47. (1) Достъпът до гаражи и паркоместа от подземната прилежаща към сградата част се осъществява чрез ползване на техническо средство за достъп (чип или дистанционно).
(2) За всяко отделно МПС се заплаща месечна такса за ползване на техническо средство по ал. 1.
(3) Размерът на таксите по ал. 2 се определя с решение на Общото събрание.
(4) Таксите по ал. 2 се събират от лицето, определено за касиер на етажната собственост.
(5) Таксата по ал. 2 се заплаща от задълженото лице до десето число на месеца, за който се дължи.
(6) При закъснение за заплащане на дължимата такса Управителният съвет на етажната собственост може да спре достъпа на лицето, дължащо плащането, до гаражите и паркоместата от подземната прилежаща към сградата част.
Чл. 48. (1) Забранено е спирането и паркирането в обособените подземни улици на подземната прилежаща към сградата част, освен в случаите, когато се налагат товаро-разтоварни работи с времетраене, не-повече от един час.
(2) Забранено е спирането и паркирането по рампите и подходите към подземната прилежаща към сградата част.
(3) Забранено е складирането на вещи на обособените подземни улици, както и на подходите към подземната прилежаща към сградата част.
Чл. 49. Забранено е продължителното загряване и форсирането на място на автомобилните двигатели в прилежащите към сградата площи.
Чл. 50. Забранява се хвърлянето и възпламеняването на бомбички и други запалителни и избухливи предмети и смеси в и около сградата.
Чл. 51. Забранява се приютяването на бездомни кучета или други животни във входовете, стълбищните площадки и другите общи части на сградата.
Чл. 52. Общото събрание на етажната собственост може да установи и други мерки или ограничения с цел да се гарантират тишината, спокойствието, безопасността и реда в сградата.

Раздел V
Контрол и наказания
Чл. 53. Собственик, ползвател или обитател в сградата, който наруши правилата за вътрешния ред в етажната собственост, установени с този Правилник, и създаде безпокойство, по-голямо от обичайното, за другите собственици и обитатели, се наказва с глоба от 50 до 150 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 200 до 500 лв., когато е юридическо лице.
Чл. 54. Налагането и събирането на глобите/имуществените санкции и обжалването на решенията за тяхното налагане се извършват по реда на чл. 57 ЗУЕС.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. В зависимост от конкретните нужди на етажната собственост собствениците могат да добавят/премахват/изменят разпоредби на този Правилник, като спазват изискванията на ЗУЕС и НАРЕДБА № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична община .
§ 2. Правилник за вътрешния ред в етажната собственост се приема, изменя и допълва от общото събрание на етажната собственост с мнозинство повече от 50 на сто от представените идеални части от общите части на етажната собственост.
§ 3. Този правилник е приет от Общото събрание на етажната собственост, проведено на .................2018 г., с мнозинство ……………………. от представените идеални части от общите части на етажната собственост при кворум ………… %.
            § 4. Определя се преходен период от 2 месеца от датата на приемане на този Правилник, през който организацията на етажната собственост трябва да бъде приведена в съответствие с изискванията му.

No comments:

Post a Comment

П О К А Н А   Уважаеми собственици и ползватели на жилища и обекти в блок 135,   На основание чл. 12, ал. 1, т. 1 от Закона за управление на...